PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

10. Adámkovy folklorní slavnosti v Hlinsku

27. a 28. srpna 2005
Od roku 1996, vždy poslední sobotu a neděli v srpnu, se v Hlinsku konají Adámkovy folklorní slavnosti (AFS). Tyto slavnosti nesou jméno hlineckého rodáka JUDr. Karla Václava Adámka, který se velkou měrou zasloužil o zachování lidových tradic na Hlinecku. Pořadatelé festival zasadili do překrásného prostředí městské části Betlém, který je součástí Souboru lidových staveb Vysočina a tvoří přirozenou kulisu slavností.
logo
Pořadatelem 10. Adámkových folklorních slavností je město Hlinsko a Folklorní sdružení České republiky za podpory Pardubického kraje. Záštitu nad jejich konáním převzal hejtman Pardubického kraje Michal Rabas.
V letošním roce se koná již 10. ročník AFS. Každoročně se jich zúčastňuje 5 - 6 dětských souborů a 6 - 7 souborů dospělých z Čech, Moravy , Slovenska a jiných zemí Evropy. Tyto soubory jsou vybírány tak, aby návštěvník slavností měl co nejpestřejší podívanou.
AFS jsou nesoutěžním festivalem přehlídkového typu a každý ze souborů zde předvádí to nejlepší ze svého repertoáru. V letošním jubilejním ročníku se slavností zúčastní opravdu pestrá kolekce souborů. Budou to srbský dětský soubor Seti Sava z Bělehradu, slovenské soubory Gerulata z Bratislavy a soubor Váh z Púchova, z Moravy přijedou soubory Rusavjan z Rusavy, Kořeňák z Kořence a Líšňáci z Brna. Čechy budou zastupovat soubory Hořeňák z Lázní Bělohradu, dětský soubor Radost z Pardubic, Formani ze Slatiňan a oba místní soubory Vysočánek a Vysočan.
Cílem AFS je udržení odkazu předků na Vysočině a výchova k úctě k tomuto odkazu. Lidová píseň a tanec se stává prostředníkem této výchovy.
V letošním roce doznají slavnosti několik změn. Slavnosti budou trvat prakticky celý týden a jejich součastí budou vystoupení různých hudebních těles na Betlémě, např. Rock Band, Ultrablue, LefRei a Kapitol. Sobota 27. 8. bude patřit dětským folklorním souborům a tento program je Memoriálem Věry Svobodové, bývalé choreografky Státního souboru písní a tanců, která řadu let pracovala se souborem Vysočánek. Neděle bude patřit souborům dospělých. Začátek sobotního programu je stanoven na 15,00 hodin, nedělního pak na 13,30 hodin. Bližší informace budou uvedeny na plakátech a na letácích, které se objeví v poštovních schránkách obyvatel hlineckého regionu.. Nebude se konat tradiční průvod vzhledem k uzavírce silnice 1. třídy. Veškeré dění slavností se tedy bude konat v areálu Betléma.
AFS již dávno překročily svým významem hranice regionu. Jsou významnou akcí na Hlinecku a diváci se sjíždějí z celé republiky. Jsou příležitostí pro rodinná setkání hlineckých rodáků. Zájem o tuto akci každoročně projevují představitelé okresu, kraje i státu a také se AFS zúčastňují.
Věříme, že letošní jubilejní 10. ročník Adámkových folklorních slavností v Hlinsku bude natolik pestrý, že si každý bude moci vybrat co se mu líbí. Pořadatelé zvou všechny hlinecké občany i občany okolních obcí ke krásné podívané na hlinecký Betlém.

Milan Slavík, ředitel festivalu
tel.728714874, slavikova@backer-elektro.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 27.07.2005 v 00:10 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA