PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

11. Adámkovy folklorní slavnosti v Hlinsku

11. ADÁMKOVY FOLKLORNÍ SLAVNOSTI V HLINSKU se konaly ve dnech 25. - 27. srpna 2006 v prostředí hlineckého Betléma.
11. Adámkovy folklorní slavnosti v Hlinsku se konaly ve dnech 25. - 27. srpna 2006. Nádherné prostředí hlineckého Betléma uvítalo účastníky docela nevlídným počasím. V pátek 25. 8. večer se v Hospodě u Sv. Huberta sešli příznivci lidové hudby na "Setkání s folklorem" při cimbálové muzice Valašského souboru Portáš. Cimbál a písničky, a to nejen valašské zněly do pozdních nočních hodin. Tento večer měl u veřejnosti takový úspěch, že zvažujeme tuto akci opakovat příští rok na přelomu června a července za účasti více lidových kapel.
logo
V sobotu 26. 8. se počasí relativně umoudřilo a dokonce chvílema vysvitlo sluníčko, jako by chtělo pohladit účastníky dětského programu. Zahájení dětského programu, který byl již tradičně memoriálem Věry Svobodové, předcházelo setkání zástupců a vedoucích souborů s představiteli města Hlinska a náměstkem MŠMT ČR Jaroslavem Müllnerem, který spolu s hejtmanem Pardubického kraje Michalem Rabasem měl nad slavnostmi záštitu a slavnostní položení věnce na hrob rodiny Adámků na hlineckém hřbitově. Ve 14,30 znělka FOS ČR zahájila vystoupení dětských souborů. Jaroslav Müllner pozdravil nejen účastníky, ale i neobvyklé množství diváků. Místostarostka města Hlinska Magda Křivanová pak oficiálně zahájila 11. Adámkovy folklorní slavnosti v Hlinsku. Dětského programu se zúčastnily soubory Vysočánek z Hlinska, Groš z Dolní Rožínky, Kamínek ze Žďáru nad Sázavou a Ovečky z Valašského Meziříčí. Všechny soubory předvedly svá vystoupení na vysoké úrovni. Diváci zvláště ocenily vystoupení souborů Ovečky a Vysočánek, které i v krátkodobém dešti, předvedly vynikající výkon.
dětské soubory
V prosluněném nedělním dopoledni 27. 8. se sjížděli účastníci hlavního festivalového programu dospělých, který byl stanoven na 14. hodinu. Ze Špindlerova Mlýna přijel soubor Špindleráček, který sebou přivezl svého hosta soubor z bretaňského městečka Mériadec, soubor Kvítek z Hradce Králové si dovezl maďarský soubor Rokka z města Dunakeszi.
hosté z Maďarska
Ve 13 hodin se opět sešli zástupci a vedoucí souborů, aby pobesedovali s představiteli města Hlinska a čestnými hosty, mezi nimiž nechyběl Jaroslav Müllner a Zdeněk Pšenica, předseda FOS ČR. Během tohoto setkání se obloha nad Hlinskem zatáhla těžkými černými mraky, ze kterých se za doprovodu blesků a hromů snesla asi hodinová průtrž mračen. Spousty vody zahnaly diváky i účinkující, kteří se již připravovali na svá vystoupení, do úkrytů. Sluneční paprsky rychle usušily jeviště a hlavní program mohl být jenom s nepatrným zpožděním zahájen. Výkony účinkujících byly často provázeny spontálním potleskem početných diváků. Velkým zážitkem bylo vystoupení maďarského souboru a souboru z Francie. Vynikající byl i Portáš z Jasenné.
Po oba festivalové dny probíhal jarmark, jehož se zúčastnili lidoví výrobci z regionu. Zastoupení měli výrobci dřevěných hraček, perníkáři, umělecký kovář a další.
Pořadateli 11. Adámkových folklorních slavností v Hlinsku každoročně jsou město Hlinsko a Folklorní sdružení České republiky, spolupořadateli Městský kulturní klub Hlinečan, soubory Vysočan a Vysočánek, Občanské sdružení přátel Betléma a Soubor lidových staveb Vysočina. Pro letošní ročník bylo mediálním partnerem Rádio OK. Oficiálním sponzorem byla Východočeská plynárenská a. s. Hradec Králové, které patří za její přístup velký upřímný dík.
Závěrem lze říci, že letošní ročník byl i přes nepřízeň počasí neobvykle vydařený. Počet diváků daleko převýšil minulé ročníky. Úroveň souborů má stoupající tendenci. Máme za to, že laťka nastavená letošním ročníkem zavazuje pořadatele pro časy budoucí.

Vypracoval: Milan Slavík
ředitel festivalu AFS Hlinsko

2006
2006
2006
2006
2006

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 05.09.2006 v 20:50 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA