PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

13. Adámkovy folklorní slavnosti v Hlinsku

Již po třinácté zněly hlineckým Betlémem lidové písně z Čech, Moravy, Slovenska a Chorvatska. Ve dnech 29. - 31. 8. 2008 se zde konaly 13. Adámkovy folklorní slavnosti.
Hlinecký Betlém, který je součástí Souboru lidových staveb Vysočina každoročně vytváří neopakovatelnou kulisu tomuto setkání folklorních souborů.
Adámkovy folklorní slavnosti
2008
Adámkovy folklorní slavnosti
13. AFS byly rozloženy do tří dnů. Bohužel páteční vystoupení zahraničních souborů muselo být pro déšť zrušeno, ale v následujících dnech si diváci přišli na své.

Sobotního vystoupení dětských souborů, které zahájila starostka města Hlinska Magda Křivanová a náměstek ústřední školní inspektorky Jaroslav Müllner, se zúčastnil dětský soubor Turiec ze slovenského Martina. Diváky doslova učarovala melodičnost a temperament dívčí cigánské kapely. Dalšími soubory byly Malý Mionši z Dolní Lomné, kde zase exelovali mladí tanečníci, dětský soubor Červánek z Hradce Králové a samozřejmě i domácí soubor Vysočánek, který se uvedl velmi hezkým pásmem Voračky.
Nedělní program byl zahájen za krásného počasí. Po zaznění znělky FOS ČR hlavní program zahájila starostka města Hlinska Magda Křivanová. Dále se tohoto slavnostního aktu zúčastnili hejtman Pardubického Ivo Toman, poslankyně Parlamentu ČR Alena Páralová, poslanec Parlamentu ČR David Kavka a předseda FOS ČR Zdeněk Pšenica. Po oficialitách dostaly prostor dospělé soubory. Byly to Česká beseda z chorvatského Jazveniku, soubor Ivan Goran Kovačič ze Sisaku v Chorvatsku, Makovice ze slovenského Svidníku. Čechy a Moravu zastupovaly soubory Čtyřlístek z Nového Strašecí, který okouzlil svým pásmem "Chmelíčku, chmeli", Lipka z Pardubic, která po pěti letech obnovila činnost. Portáš z Jasenné předvedli překrásné valašské tance a nemohu si odpusti. jednu perličku. Portáši se těsně před odjezdem do Hlinska zranil tanečník. Vzhledem k tomu, že nebyl náhradník, vyřešili vzniklou situaci tak, že do mužského kroje oblékli uměleckou vedoucí. Na závěr odpoledne pak vystoupil s omlazeným souborem hlinecký Vysočan, který si za tance Mazura a Švec vysloužil od diváků potlesk na otevřené scéně.
Adámkovy folklorní slavnosti
Adámkovy folklorní slavnosti
Celé 13. AFS se dají považovat za nejvydařenější ze všech ročníků, a to jak výběrem a úrovní souborů tak i návštěvností, která byla letos rekordní.

Závěrem je nutné ještě uvést, že hlavními pořadateli jsou Město Hlinsko a Folklorní sdružení ČR. Spolupořadateli pak jsou Městský kulturní klub Hlinečan, OS přátel Betléma, SLS Vysočina a soubory Vysočan a Vysočánek. Veškerá tíha organizace festivalu leží na členech souboru Vysočan, kteří se svého úkolu zhostili velice dobře. Záštitu nad konáním hlineckých slavností převzali hejtman Pardubického kraje Ivo Toman, poslankyně PČR Alena Páralová a náměstek ústřední školní inspektorky Jaroslav Müllner.

Slavík Milan, ředitel 13. AFS v Hlinsku
(Městský kulturní klub Hlinečan,
hlinecan@hlinsko.cz, tel: 469 311 101 )

Adámkovy folklorní slavnosti
2008

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 07.09.2008 v 15:53 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA