PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Rožnovská valaška 2007 - den druhý

Rožnov pod Radhoštěm, 9. června 2007
Krásné slunečné sobotní ráno přivítalo návštěvníky Rožnovské valašky tradičním koncertem Posádkové hudby Olomouc a "roztančeným náměstím", kde se v další živé pozvánce předvedli všichni účinkující, ať již folklorní soubory, či šermířské skupiny. Ani zde nechyběla Jednotka čestné stráže Armády České republiky. Nádherný průvod plný hudby a tance prošel městem a svoji pouť zakončil před vstupním prostorem Valašského muzea v přírodě.
Mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška
Starosta města Rožnov pod Radhoštěm, ředitel Valašského muzea a ředitel festivalu přivítali a pozdravili účastníky festivalu i diváky a druhý festivalový den mohl začít.
Mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška
V pravé poledne začala v Dřevěném městečku soutěžní přehlídka skupin historického šermu. V jejím závěru se nad Rožnovem zamračilo a déšť pokřtil začátek pořadu Mladé nožky - soutěžní přehlídky dětských folklorních souborů spolupracujících s Armádou České republiky. Po dvaceti minutách se však nebe opět rozjasnilo a festivalový program mohl běžet podle původního plánu. Divákům v Komorním amfiteátru se postupně představily dětské soubory Púčik, Dunaječek, Jánošíček, Klebetníček a Maleníček. Po dětských tanečnících se publiku předvedly dospělé soubory. Soutěžily čtyři - Lučina, Dunajec, Trnka a Jánošíček. Tento program pod názvem Do střehu aj do valašky doplnila krátká nesoutěžní vystoupení Hradecké cimbálové muziky, jedné ze šermířských skupin a Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ.
Zároveň s probíhajícími soutěžními přehlídkami se Na stráni bojovalo se zbraněmi v ruce. Přes sedmdesát "vojáků" Valašského sboru portášského a klubů vojenské historie České republiky zinscenovalo rekonstrukci historické bitvy o valašskou dědinu z dob napoleonských válek.
Mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška
V podvečer se v plné kráse představily rožnovskému publiku zahraniční soubory - rumunský Romafest, slovenský Gymnik i srbský Kud Nikola Tesla. I při tomto programu nazvaném Last minute Komorní amfiteátr doslova praskal ve švech.
Večerní programový blok situovaný do amfiteátru Na stráni zahájil pořad Od Šumavy k Tatrám. V něm pobavily diváky ve zcela zaplněném hledišti tři hostující soubory - Čechy zastupoval Úsměv z Horní Břízy, Moravu brněnský Javorník a Slovensko bratislavský Gymnik. To vše s netradičním a zároveň vtipným průvodním slovem.
Programové pódium pak zcela ovládla taneční skupina PARTIA ze Slovenska, která předvedla velmi působivý a temperamentní program Tanec medzi črepinami.
Dlouhou sobotní noc pak provázela společná zábava při cimbálových muzikách s příznačným názvem Do krku aj pod nohy.
Mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška
Mezinárodní armádní folklorní festival Rožnovská valaška
P.S. Všechno festivalové dění prolínaly vstupy PIT - Pohyblivého Informačního Týmu, který s humorem sobě vlastním přinášel všem účinkujícím i divákům užitečné i méně užitečné, ale o to vtipnější "informace".

Hana Maděrová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 10.06.2007 v 19:38 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA