PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

II. Mezinárodní hudební a folklorní festival
SETKÁNÍ MUZIKANTŮ V BÍLÝCH KARPATECH 2004

Valašské Klobouky
13. až 15. srpna 2004
Ve dnech 13. až. 15. srpna 2004 se koná ve Valašských Kloboukách a dalších místech moravsko-slovenského pohraničí II. Mezinárodní hudební a folklorní festival s názvem SETKÁNÍ MUZIKANTŮ V BÍLÝCH KARPATECH 2004. Hlavním pořadatelem je občanské sdružení SMBK Valašské Klobouky za účinného spolupořadatelství téhož města a dalších institucí Jižního Valašska i Slovenska, v neposlední řadě také Folklorní sdružení ČR.
Záštitu nad tímto festivalem převzal Výbor pro vědu, vzdělávání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.
Letošní MHFF SMBK 2004 je zařazen Ministerstvem kultury ČR do evropského projektu "Česká hudba 2004 - nedílná součást evropské kultury" a jeho pestré interpretační i národopisné zaměření letos soustředí 37 hudebních těles z pěti evropských, afrických i středoamerických zemí.
Mezi více jak 500 hudebníky naleznou posluchači určitě i svůj oblíbený žánr. Vystoupí dechové hudby, cimbálové muziky, pěvecké sbory, jazzové formace spolu se skupinami populární hudby, nebudou chybět ani varhanní mistři a komorní tělesa. Přínosem festivalu není jen vícežánrové propojení hudebních pořadů, ale především to, že pořadatelé o.s. SMBK dávají záměrně prostor žákovským a mládežnickým hudebním tělesům i sólistům.
Brána festivalu bude otevřena v pátek 13. 8. 2004 ve 14:00 h. přímým rozhlasovým vysíláním na frekvencích ČRo Brno (FM) a následně na valašskoklobouckém náměstí koncertem populárních skupin pro mládež. Souběžně se otevřou výstavní síně českých i slovenských umělců, doplní odborná přednáška o působení Milana Rastislava Štefánika a jeho odkazu na moravsko-slovenském pohraničí. Chrámový koncert od 19:00 h. v kostele CŘK ve Valašských Kloboukách bude vedle komorní tvorby prezentovat i staroslovenskou barokní poezii XVIII. století.
Druhý festivalový den - sobota 14. 8. 2004 bude mít svůj hlavní program na náměstí ve Valašských Kloboukách od 09:30 h. promenádním koncertem a ve 12:30 h. zahájí galaprogram mezinárodního festivalu významné osobnosti Parlamentu ČR, který potrvá s večerním ohňostrojem až do 03:00 h. Je připraveno mimo jiné společné vystoupení 9 zúčastněných cimbálových muzik na počest "Old Stars - muzikantů" (mnozí více jak 70-letí senioři) před 17. h., po následném křtu festivalového CD dechových hudeb Dúbrava a Lhoťanka proběhne další společný koncert celkem 12 dechovek, které se festivalu zúčastňují. Některé z hudebních skupin v průběhu odpoledne přejíždí k vystoupením na Brumovském hradě, vzdáleném přibližně 5 km od Valašských Klobouk. Zde bude jejich odpolední produkce zahájena ve 14:00 h. Na večerní vystoupení pak vybrané skupiny přejíždějí do slovenského městečka Pruské, které se vedle Brumova-Bylnice, Luhačovic a Pozlovic zapojilo do "Setkání muzikantů".
Z atraktivních kapel a folklorní souborů lze jmenova:t DH Bojané, DH Vlkošáci, DH Rozmarýnka, DH Horsus ze Slovenska, CM Technik Bratislava, Brezovská muzika, polská guralská muzika Holajnicy, Pěvecké sdružení Valašských učitelek, rytmická skupina M-Bunda z Konga, folklorní skupina Grupo Magisterial de Danza z Maxico City a mnohé jiné.
Opékání býka na rožni, valašské speciality i nápoje v hojném množství budou připraveny po všechny tři dny na klobouckém náměstí. Jídelní lístek pro veřejnost určitě zpestří nabídka více jak stovky druhů lahodných vín, které sebou přivezou vinaři a muzikanti z Kostic i dalších vinohradů slunné Jižní Moravy. Ochutnávky proběhnou za doprovodu cimbálových muzik.
Novinkou mezinárodního hudebního a folklorního festivalu je vzdělávací akce vysokoškolských folklorních souborů v nově založené Bělokarpatské akademii lidových umění a technologií s výukovými dny ve slovenském Pruském.
Nedělní program 15. 8. 2004 je rovněž celodenní, s vystoupeními v Luhačovicích, Pozlovicích a především opět na valašskoklobouckém náměstí od 09:30 h. Odpolední program se začátkem ve 13:30 h. vyvrcholí 90-minutovým pořadem mexického folklorního souboru.
V případě příznivého počasí očekávají pořadatelé SMBK z Valašských Klobouk opět několikatisícové publikum a zejména spokojenost všech, kdo zavítají na Jihovýchodní Moravu v tyto víkendové dny.
Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas , Mediatel, Zlaté stránky, Radio Proglas a Dětská tisková agentura. Významným partnerem je FoS ČR, Ochranný svaz autorský Praha, CAC Leasing, a.s. Praha a Sdružení Tradice ČR.

Zpracoval: Václav Horčička 11.8.2004

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 16.08.2004 v 08:46 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA