PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Podluží v písni a tanci Tvrdonice, 3.-5. června 2005

Tisková zpráva, 3.6.2005
Již 52. ročník národopisných slavností proběhne ve dnech 3. - 5. června 2005 v přírodním areálu v Podlužácké obci Tvrdonice na Břeclavsku. Pořádá ho obec Tvrdonice společně s místním Slováckým Podlužáckým krúžkem za podpory Jihomoravského kraje a Folklorního sdružení ČR. Záštitu nad nimi převzali Jiří Dolejš, poslanec Parlamentu ČR a Zdeněk Pšenica, předseda Folklorního sdružení ČR.
Program festivalu je tradičně třídenní. V pátek 3. června se v přehlídce dechových hudeb představí Kateřinka, Mistříňanka, Sokolka, Žadovjáci, Skaličané a Bojané. Po skončení pořadu pořadatelé zvou na lidovou veselici s DH Mistříňanka.
Sobotní program zahajují ve 13.00 hod na náměstí Míru mládežnické dechovky z Mutěnic a Základní umělecké školy Břeclav. Ve 14.00 hod doprovodí do národopisného areálu dětské národopisné soubory, které vystoupí v odpoledním pořadu: Šáteček z Hrušek, Věneček z Lanžhota, Jatelinka z Moravské Nové Vsi, Kostičánek z Kostic, Lužičánek z Lužic, Břeclavánek z Břeclavi, Hanýsek ze Šakvic, Koňárci z Poštorné, děti z Ratíškovic a domácí Pomněnka. Od 17.00 hod proběhnou tradiční soutěže ve zpěvu v kategoriích sóla ženy a muži, dua ženská, mužská a smíšená. Soutěží se účastní mladí zpěváci nejen z regionu Podluží. Na 18.30 hod. je plánováno vystoupení hosta festivalu, kterým je letos bulharský soubor mladých Gabrovche. Tento soubor hostí Tvrdonice několik dní, který se představí také v okolních vesnicích.
Večer na Podluží je název sobotního večerního pořadu. Představí se zde cimbálové muziky J. Severina z Kostic, Slovácko z Mikulčic, Guráš z Velkých Bílovic a CM souboru Břeclavan se svými sólisty. Dále vystoupí mužské sbory z Ladné, Lanžhota, Staré Břeclavi a Tvrdonic a ženský sbor z Charvatské Nové Vsi a Tvrdonic. Program doplní mladí tanečníci z Břeclavanu. Součástí programu bude soutěž o Stárka Podluží. Po skončení těchto pořadů je připravena lidová veselice s DH Zlaťulka a CM Guráš a Slovácko.
Nedělní pořad bude zahájen v 9.00 hod. ráno slavnostní mší svatou za účastníky festivalu v místním kostele sv. Mikuláše. Od 10.00 hod na náměstí Míru se bude sjíždět na vozech tažených koňmi chasa z okolních vesnic za doprovodu DH Podlužanky. Program doplní bulharský Gabrovche.
Ve 14 hod. vyjde obcí průvod souborů do areálu slavností, kde bude pokračovat koncert zúčastněných souborů. V první části nazvané Nositelé tradic vystoupí dětí z místní mateřské školy, domácí Pomněnka a Dyjavánek ze Znojma. S festivalem se rozloučí Gabrovche. Dále je připraven regionální pořad Rok na vsi, ve které vystoupí Slovácké krůžky z Prušánek, Moravské Nové vsi, Moravského Žižkova, Poštorné a Tvrdonic. Na závěr festivalu je připraveno vystoupení VUS Ondráš, které připravujeme ve spolupráci s Armádou ČR. K večerní zábavě bude vyhrávat DH Palavanka.
Pro návštěvníky slavností je připraven také bohatý doprovodný program. V sále Slovácké chalupy je možno shlédnout výstavku z výtvarných prací žáků místní školy, jsou připraveny krajové speciality, ochutnávka místních vín, přehlídka řemesel a další. Česká pošta vydala ke slavnostem příležitostné razítko, které bude k dispozici na místní poště od 30. května.
Mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Rádio Proglas, Mediatel - Zlaté stránky a Dětská tisková agentura, mediální spolupráce Haló noviny.
Festival dále podporují: Jihomoravský kraj, RWE Transgas, FRUJO a.s. Tvrdonice, VHS Břeclav, Moravské naftové doly, a.s., OSA - Ochranný svaz autorský a další.
Počty účinkujících souborů:
Pátek: 7 dechových hudeb
Sobota : 12 DNS ( 280 dětí), 4 CM, 7 sborů, 1 DH
Neděle : 4 dětské soubory (70 dětí), 5 slov. krůžků, 2 DH, Ondráš

Zpracovala: Zdena Šlichtová, 27.5. 2005

Kontakty:
Obec Tvrdonice, t.519 339202, 519 339203, www.tvrdonice.cz, www.podluzi.cz, www.fos.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Podluží v písni a tanci
Zveřejněno 03.06.2005 v 22:19 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA