PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

52. ročník Podluží v písni a tanci Tvrdonice

Tvrdonice 3. - 5. června 2005
Začalo to nádherně v pátek 3. června. Počasí příjemné, přírodní areál vyzdobený, nové hlediště přilákalo něco k dvanácti stovkám diváků a 7. dechových hudeb se předvádělo nejen před publikem, ale také před sebou navzájem. Kateřinka, Mistříňanka, Sokolka, Žadovjáci, Bojané, Skaličané i Drietomanka podaly špičkové výkony a publikum se s nimi nerado před půlnocí loučilo.
Sluníčko se na nás smálo ještě v sobotu odpoledne, při koncertě mládežnických dechovek na náměstí obce , průvodu dětských národopisných souborů. Dětský pořad nabídl výkony Hanýsku, Kostičánku, Lužičánku, Jatelinky, Břeclavánku, Koňárků, Věnečku, Šátečku, dětí z Ratíškovic a domácí Pomněnky.
Podluží v písni a tanci
Všichni se už těšili na soutěže ve zpěvu, když se zatočil na Tvrdonicemi vítr a spustil se déšť. A pršelo a pršelo. Soutěžilo se tedy v sále Slovácké chalupy a doufalo se, že liják přejde. Když nepřešel, bylo nutno přestěhovat techniku, zázemí i účinkující do sálu Sokolovny a večerní program probíhal ve stísněných podmínkách. Na výkonech účinkujících to ale nebylo znát a zvláště desítka šohajů soutěžících o titul Stárka Podluží předváděla brilantní výkony. Ve třech tanečních kategoriích - hošijích, vrtěné a verbuňku, nakonec zvítězil Stanislav Popela z Perné. Vítěz má zajištěn přímý postup do finále soutěží ve Strážnici.
Také cimbálky Guráš, Slovácko, Břeclavan a J. Severina , sbory žen z Tvrdonic a Charvatské Nové Vsi, muži z Lanžhota, Ladné, Staré Břeclavi a Tvrdonic předvedli svá vystoupení s maximálním nasazením.
V neděli dopoledne byla obloha jako vymetená, na náměstí vyhrávala dechovka, téměř stovka nastrojených šohajů v krojích se sjela na slavnosti na vozech tažených vyšňořenými koňmi. Všichni si mysleli, že počasí se umoudřilo. Nevíme, že by někde u nás měl tento nádherný program obdobu. Srdečně zveme všechny, aby se na tu krásu přijeli do Tvrdonic podívat.

Odpolední průvod účinkujících opět zastihl déšť. Muzikanti ale hráli jeden řízný pochod za druhým a nikoho ani nenapadlo z průvodu utéct. Znělka slavností"Ej, vy ,Tvrdonice", mraky a déšť zahnala a sluníčko nám ukázalo svou milou tvář a hřálo až do konce. Děti z místní mateřinky, Pomněnky, znojemského Dyjavánku a bulharskho Gabrovche ve svém bloku příjemně naladily publikum, v regionálním pořadu Slováckých krůžků z Poštorné, Prušánek, Moravského Žižkova, velkých Bílovic aTvrdonic jsme prošli významné události podlužáckého roku. A potom už nikdo ani nedutal a zaplněné hletiště s nadšením sledovalo vystoupení VUS Ondráš. Byl to bezesporu důstojný závěr festivalu, který možná provázela nepřízeň počasí, ale určitě ne diváků, nezalekli se ani účinkující. Opět se ukázalo, že Podluží má stále co nabídnout a čím se chlubit.
Hlavními mediálními partnery jsou Český rozhlas, Radio Proglas, Mediatel Zlaté stránky a Dětská tisková agentura. Slavnosti podpořili OSA - Ochranný svaz autorský a CAC Leasing, a.s. Praha a další organizace.
Už se těšíme na příští, 53. ročník národopisných slavností Podluží v písni a tanci 2006.

Zdeněk Tesařík, ředitel festivalu
Tel: 519 339 203, E-mail: tvrdonice@podluzi.cz
a Zdena Šlichtová

Podluží v písni a tanci
Svatba - vystoupení z národopisných slavností Tvrdonice 2005.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Podluží v písni a tanci
Zveřejněno 06.06.2005 v 14:27 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA