PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Jaké byly 55. Tvrdonice

Včera v noci skončil 55. ročník národopisných slavností Podluží v písni a tanci ve Tvrdonicích.
O víkendu 6.-8. června se na pódiu se vystřídala tisícovka účinkujících, v hledišti dva a půl tisíce diváků. V překrásném přírodním amfiteátru se rozléhaly zvuky dechovek, cimbálek, ale třeba i dud. Vystřídaly se všechny generace zpěváků, tanečníků a muzikantů.
Páteční večer patřil tradičně dechovkám, které mají na Slovácku širokou posluchačskou základnu, Vystřídalo se šest kapel - Mladá muzika ze Šardic, Palavanka, Straňanka, Šohajka, Májovanka a Hornobojané. Zasvěcená konference Ivany Slabákové nás provedla nádherným večerem. Jako je ale u nás téměř pravidlem, trochu nás trápily dešťové přeháňky.
V sobotu ale svítilo sluníčko a průvod dětských souborů i následný program se opravdu vydařil. Na pódiu se vystřídaly domácí Pomněnka a její hosté Koňárci, Břeclavánek, Troskáček,Jatelinka, Věneček, Kyjovánek,Hanýsek, Děcka ze Skoronic a cimbálová muzika ZUŠ Břeclav. Tvrdonské slavnosti se nikdy neobešly bez dětských pořadů a jejich pořadatelé snaží, aby tato tradice zůstala živá.
Sobotní podvečer patřil soutěžím ve zpěvu a tanci, hlavně však soutěži o Stárka Podluží. Soutěž probíhá ve třech kategoriích - tancích hošije, vrtěná a verbuňk. Odborná porota hodnotí každou kategorii zvlášť a podle dílčích výsledků potom vyhlásí vítěze. Letos se podařilo už potřetí vyhrát a stárkem pro rok 2008 se stát Stanislavu Popelovi z Perné.
Večer byl dále proložen přehlídkou cimbálových muzik. Představily se CM Břeclavan, J. Severian, OLiNa a Rebend. Vrcholem sobotní noci bylo očekávané vystoupení Hradišťanu. Se svým Slunovratem nadchl celý amfiteátr a sklidil zasloužené ovace.
Slavnosti pokračovali v neděli slavnostní mší za jejich účastníky v místním kostele sv. Mikuláše. Sjíždění přespolních chas na vozech tažených koňmi opět trochu potrápil déšť, ale nakonec se sjelo 7 párů koní s téměř stovkou nastrojených šohajků. Dechová hudba Podlužanka vyhrávala do pochodu i do tance a dopoledne se krásně vydařilo. I sluníčko se k nám vrátilo a svítilo až do večera. Barevný, rozjásaný a roztančený průvod účinkujících vykročil obcí ve 14.00 hodin, prošel hlavním pódiem a zahájil tak přehlídku dětských i dospělých souborů nejen z Podluží, ale i hostů. Divákům jsme znovu představili Stárka Podluží, v pořadu Naši pokračovatelé vystoupili ti nejmenší z místní mateřské školy a trochu větší Pomněnky, také děti ze souboru Mlynček z Kolárova na Slovensku. Blok nazvaný Vitajte u nás představil hosty z Mrákova, Milotic a Brodského. Posledním festivalovým programem byl pořad Podlužáckým skrůžků nazvaný Vesele svatbo. Krojované skupiny z Tvrdonic, Lanžhota, Poštorné a Dolních Bojanovic doprovázené CM J. Severina a DH Zlaťulkou předvedly krojové i zvykoslovné bohatství jednoho z nejkrásnějších obřadů.
Každý programový den byl doplněn veselicemi s dechovými i cimbálovými muzikami, jarmarkem řemesel, bohatou nabídkou občerstvení, ochutnávkou místních vín, ale také třeba výstavou fotografií.

Přijďte k nám, do Tvrdonic na další ročník slavností Podluží v písni a tanci v červnu 2009!

Za programovou radu Zdena Šlichtová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Podluží v písni a tanci
Zveřejněno 09.06.2008 v 23:35 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA