PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

ROŽNOVSKÉ SLAVNOSTI 2005

1. až 3. července 2005 - Rožnov pod Radhoštěm
Tisková zpráva
Ve dnech 1. až 3. července 2005 se ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm uskuteční tradiční mezinárodní folklorní festival Rožnovské slavnosti v rámci Dnů tradiční kultury. Festival pořádají Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm a Folklorní sdružení České republiky. Festival je nejen významnou akcí FoS ČR, ale patří i mezi akce dvou významných kulturních organizací při UNESCO, IOV a CIOFF. Význam letošních slavností podtrhuje skutečnost, že Valašské muzeum v přírodě před nedávnem oslavilo 80. výročí svého vzniku a současně 80. výročí 1. Valašského roku, který se stal podnětem k založení slavností i samotného skanzenu.
Základním východiskem realizačního týmu letošních slavností je myšlenka bratří Jaroňků, zakladatelů muzea: "Tance, lidové obřadnosti, veselí a hry nelze uložit do musejních vitrín. Žijí jen, jsou-li zatančeny a znovu prožity. Proto se na nádvoří musejní vědou zbudované dějiny periodicky rozvíří jako součást musea radostný projev národní písně a jiných zvyků lidu našeho, vše zpestřeno pravými valašskými kroji."
V letošním roce chtějí pořadatelé předvést divákům valašské tance, písně a muziku tak, jak je uchovávají různé soubory a skupiny z celého regionu Valašska.
Páteční program bude zahájen pořadem Vitajte na Valašsku v Komorním amfiteátru Dřevěného městečka v 19 hodin a je věnován vystoupením zahraničních účastníků festivalu. Navazující pořad Zahrajte ně husličky připomene nedožité osmdesátiny významného hudebního skladatele a folkloristy Jaroslava Juráška.
V sobotu v 9,30 hod. oživí náměstí T.G.M. v Rožnově pod Radhoštěm pořad Valaši sa scházajú, ze kterého bude odcházet v 10,00 hodin krojovaný průvod s alegorickými vozy do Valašského muzea. V jeho Komorním amfiteátru začíná již v 10 hodin odzemkářská soutěž Kdo vyskočí, ten je chlap! Na tomtéž jevišti pak festival pokračuje dalšími pořady až do pozdních nočních hodin. Na pódiu pod lípou a u rybníčka budou probíhat programy valašských souborů a muzik od 12 hodin.
Nedělní slavnosti zahájí v 10,30 hod. pořad Rok dětí na valašské dědině a celé slavnosti uzavře ve 14,30 hod. pořad k 80 výročí Valašského muzea v přírodě Ej toč sa děvča, toč sa.
V programech Rožnovských slavností budou účinkovat folklorní soubory a skupiny:
BAČA z Valašského Meziříčí, BARTOŠŮV soubor ze Zlína, BESKYD ze Zubří, DÚBRAVA z Valašských Klobouk, JASÉNKA ze Vsetína, JAVORNÍK z Nového Jičína, KARLOVJANKY z Velkých Karlovic, LIPTA z Liptálu, OVČÁK z Hovězí, PORTÁŠ z Jasenné, RADHOŠŤ z Rožnova p.R., RADHOŠŤ z Trojanovic, RUSAVJAN z Rusavy, SEDMIKVÍTEK z Frenštátu p.R., SOLÁŇ z Rožnova p.R., TROJÁK z Valašské Bystřice, VALAŠSKÝ VOJVODA z Kozlovic, VSACAN ze Vsetína.
Představí se rovněž řada dětských folklorních souborů. Programovou náplň slavností obohatí i soubory z Polska, Slovenska, Rumunska, Lotyšska a Osetie.
Souběžně s hudebními a tanečními programy budou v Dřevěném městečku po celou dobu slavností probíhat ukázky tradičních řemesel. Jim bude patřit zejména Setkání tradičních výrobců Valašska, které se uskuteční v neděli 3. července od 9,00 hodin v areálu Dřevěného městečka. V rámci galaprogramu festivalu v neděli od 14,30 hod. bude slavnostně představena publikace Rožnovský malovaný porcelán.
Hlavními pořadateli festivalu jsou Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a Folklorní sdružení České republiky.
Hlavními mediálními partnery jsou Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Radio Proglas a Dětská tisková agentura. Mediální spolupráce Haló noviny
Festival podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Visegrádský fond, CAC Leasing, a.s., OSA - Ochranný svaz autorský, Sdružení Tradice ČR a další sponzoři.
Úplný program festivalu bude doručen.

Podle podkladů Pavlíny Křenkové zpracoval Jiří Pokorný

Kontakt: Ing. Vítězslav Koukal, VMP Rožnov p. R.,Tel.: 571 757 111, Fax: 571 654 494, Mobil: 603 256 718, E-mail: kou@vmp.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 24.06.2005 v 13:52 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA