Valašský skanzen slavil osmdesátiny
Časopis Folklor č. 6/2005
Své osmdesátiny slavilo v červenci Rožnovskými slavnostmi 2005 Valašské muzeum v přírodě. Třídenní festival 22 českých a zahraničních souborů v této národní kulturní památce byl součástí Dnů kultury zemí ČR visegrádské čtyřky.
Porovnáním promítaného dokumentárního filmu z prvních lidových rožnovských slavností Valašský rok v roce 1925 si 0udělaly tisíce návštěvníků představu, jak se vyvinul festival za 80 let do dnešní skvělé podoby. Letos v něm účinkovali např. studenští folkloristé "Skalni" ze Zemědělské akademie v Krakově, originální slovenský národopisný soubor "Kokavan" z Kokavy, maďarští umělci a další. Třešničkou na dortu byl vynikající kavkazský amsámbl "Kazbek" z ruské Osetie se šavlovými či lidově baletními tanci z kavkazské oblasti. Místní je uctili valašskou "pizzou" (frgály dělají podle konferenciéra prý v Neapoli) a krajovou vodou (vonící po modrém ovoci).
Déšť neodradil návštěvníky od vystupování národopisných kolektivů na rožnovském náměstí a od alegorického průvodu městem do Valašského muzea. V něm se utkali muži v tradiční krajové taneční soutěži odzemek, případně ve variantě obuškové. Mimořádnou pozornost nadšeného publika si vysloužilo pásmo Valašská svatba podle Miloše Kuliščáka v podání divadla Chaos z Valašské Bystřice. A to se všemi dochovanými rituály a po staletí udržovanými zvyky, např. při čepení nevěsty. Srdce mnohých zjihlo představováním po generace tradovaného lidového muzikantského umění, rodinných a rodových zvyků Zetkových, Štruncových, Kašparových, Jílkových a Kotkových.
Slavnostní dění v Dřevěném městečku skanzenu zpestřila též výstava 350 odrůd palety květů (kromě černé) Krásné lilie z celého světa od 12 českých a slovenských pěstitelů, členů ZO Lilium Brno.
Václav Žalud
SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY
Zveřejněno 20.11.2005 v 12:39 hodin