PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Valašský skanzen slavil osmdesátiny

Časopis Folklor č. 6/2005
Své osmdesátiny slavilo v červenci Rožnovskými slavnostmi 2005 Valašské muzeum v přírodě. Třídenní festival 22 českých a zahraničních souborů v této národní kulturní památce byl součástí Dnů kultury zemí ČR visegrádské čtyřky.
Porovnáním promítaného dokumentárního filmu z prvních lidových rožnovských slavností Valašský rok v roce 1925 si 0udělaly tisíce návštěvníků představu, jak se vyvinul festival za 80 let do dnešní skvělé podoby. Letos v něm účinkovali např. studenští folkloristé "Skalni" ze Zemědělské akademie v Krakově, originální slovenský národopisný soubor "Kokavan" z Kokavy, maďarští umělci a další. Třešničkou na dortu byl vynikající kavkazský amsámbl "Kazbek" z ruské Osetie se šavlovými či lidově baletními tanci z kavkazské oblasti. Místní je uctili valašskou "pizzou" (frgály dělají podle konferenciéra prý v Neapoli) a krajovou vodou (vonící po modrém ovoci).
Déšť neodradil návštěvníky od vystupování národopisných kolektivů na rožnovském náměstí a od alegorického průvodu městem do Valašského muzea. V něm se utkali muži v tradiční krajové taneční soutěži odzemek, případně ve variantě obuškové. Mimořádnou pozornost nadšeného publika si vysloužilo pásmo Valašská svatba podle Miloše Kuliščáka v podání divadla Chaos z Valašské Bystřice. A to se všemi dochovanými rituály a po staletí udržovanými zvyky, např. při čepení nevěsty. Srdce mnohých zjihlo představováním po generace tradovaného lidového muzikantského umění, rodinných a rodových zvyků Zetkových, Štruncových, Kašparových, Jílkových a Kotkových.
Slavnostní dění v Dřevěném městečku skanzenu zpestřila též výstava 350 odrůd palety květů (kromě černé) Krásné lilie z celého světa od 12 českých a slovenských pěstitelů, členů ZO Lilium Brno.

Václav Žalud

Zveřejněno 20.11.2005 v 12:39 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA