PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Ondrášovská benefice pro Javorníček

Přestože byl na programu F Scény Ondráš, patřil pátek 14.7. 2006 na Staré radnici Javorníčku.
Zcela neplánovaně a zásahem vyšší moci. Proč? Protože dospělí, kteří patří k folklóru, prošli všichni Javorníčkem a stále se k němu hlásí. Protože Javorníček postihlo neštěstí v podobě požáru letního tábora. A protože i ti, kteří zkušenost s Javorníčkem za sebou nemají, mají srdce a chtějí pomoci.. A tak letní F scéna o tomto víkendu rozdávala radost dvakrát. Poprvé vystoupením souboru Ondráš, složeným z nejlepších čísel sezóny, "Aneb z každého rožku trošku". Osvědčené Klebetnice, Mateníky či obrázek z Korytné doplnily tance s velikonoční tématikou s názvem "Pomlázka se čepejří", které vynikly nápaditou choreografií na rytmizované říkanky. Nové velikonoční písňové pásmo, které tématicky z žertovné koncepce večera vybočovalo, svou osudovostí a naléhavostí výpovědi bralo dech a tak přesvědčovalo, že patří mezi nejlepší čísla. Dívčí sbor pod vedením Lubomíra Graffeho měl příležitost předvést široké spektrum výrazu od již zmíněných Klebetnic, kde se děvčata "vyřádila" komicky, přes výrazovou naléhavost velikonočního pásma, kde dominoval smysl pro dramatičnost, dynamiku a precizní výslovnost až k živočišné erotičnosti cikánských zpěvů a tanců. Taneční skupina, kterou nyní vede Rudolf Danajovič, se blýskla již tradičním pásmem "Po Myjavsky". Choreografie hýří akrobatickými prvky, až by se chtělo říci, že dnešní Rock' n' Roll má kořeny na Myjavě. Ale kdo ví... Program večera cudně mlčí o tvůrcích krojů. Ty hýří pestrostí, jsou vkusné, stylové a autentické. Orchestr lidových nástrojů pod vedením Lubomíra Graffeho zní plně s vyváženou barevností a s krásnou kantilénou. Inu profesionální přístup nese kvalitu v každém ohledu.
Pořadem provázel opět Martin Rezek, který prokázal smysl pro vtip v mezích vkusu. Zvolil tentokrát komiku na téma sportovního klání a dokázal vybalancovat míru vkusu a nesklouznout do lascivnosti. Podruhé přinesl radost závěr večera, neboť benefiční koncert vynesl Javorníčku přes 25.000,- Kč. Děkování bylo upřímné a dojatí domů odcházeli všichni, diváci, účinkující i členové a činovníci Javorníčku. Odnášeli si v srdci slova šéfa Čendy Komárka "...přece jen má to naše počínání cenu..!"
14.7.
14.7.
14.7.

Karla Hofmannová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: F Scéna
Zveřejněno 17.07.2006 v 18:53 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA