PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Uherské Hradiště bude místem Národního zahájení Dnů evropského dědictví

TISKOVÁ ZPRÁVA
Mimořádný význam letošních Slováckých slavností vína a otevřených památek, které se konají v Uherském Hradišti 8. a 9. září 2007, podtrhne skutečnost, že se stanou dějištěm velmi prestižního Národního zahájení Dnů evropského dědictví. Slovácký folklor, víno a místní gastronomické speciality, které se již pátým rokem snoubí s otevřenými památkami královského města Uherské Hradiště, tak vytvoří nezapomenutelnou a zároveň vysoce reprezentativní kulisu tomuto slavnostnímu aktu.
Dny evropského dědictví ( EHD - European Heritage Days ), které se konají v České republice od roku 1991, jsou významnou celoevropskou kulturně poznávací, společenskou a výchovnou akcí, v rámci které se každoročně otevírají brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. "Cílem Dnů evropského dědictví je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace. Proto jednotlivé země vyhlašují svá národní témata, jejichž prostřednictvím obracejí pozornost organizátorů i návštěvníků na různorodé fenomény přírodního a kulturního dědictví. Jsem rád, že v případě Uherského Hradiště je letošní téma více jak příznačné. Bude se totiž týkat toho, co je našemu městu i celému Slovácku vlastní - památek, řemesel a lidové kultury," uvedl předseda přípravného výboru slavností a místostarosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský.
Podle místostarosty Tichavského však nebylo nijak jednoduché přesvědčit Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které je od roku 1998 hlavním garantem Dnů evropského dědictví, o připravenosti Uherského Hradiště k hostování této významné akce. "Mezi hlavními argumenty, které nám pomohly získat hostitelství Národního zahájení, byl nejen historický význam našeho města a dlouhodobá péče o zdejší památky, ale také to, že jsme mohli nabídnout zázemí mimořádně kulturně bohaté akce, jakou jsou právě Slovácké slavnosti vína a otevřených památek," dodal Květoslav Tichavský.
Punc akce mezinárodního významu, které získaly Slovácké slavnosti vína a otevřených památek díky hostování Národního zahájení EHD, vítá také hlavní mecenáš slavností, podnikatel Ivo Valenta. "Těší mne, že slavnosti, které jsme před pěti lety iniciovali, se nejen zapsaly do srdcí místních obyvatel, ale také získaly svoji vysokou kvalitu, čemuž nasvědčuje i ocenění v podobě národního zahájení v Evropě velmi uznávané akce. Doufám, že to bude další impuls k rozvoji slováckého regionu a přílivu zahraničních turistů," uvedl Ivo Valenta, zřizovatel Nadace Děti - kultura - sport, která do rozpočtu slavností přispěla stejně jako v minulosti rekordní částkou jednoho milionu korun.
Součástí Národního zahájení Dnů evropského dědictví je od roku 2001 také udílení titulu "Nositel tradice lidových řemesel", kterým oceňuje ministr kultury České republiky osobnosti v oblasti lidového řemeslnictví. V Uherském Hradišti se tak stane v sobotu 8. září 2007 v přibližně 11.45 hod. na hlavním pódiu na Masarykově náměstí v rámci ukončení velkolepého slavnostního průvodu.

Více informací:
Michal Dvouletý
tiskový mluvčí Slováckých slavností vína a otevřených památek
mobil: 737 277 045
e-mail: press@slavnostivinauh.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 21.05.2007 v 20:42 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA