PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Nádherný víkend na XXV. Prostějovských hanáckých slavnostech

XXV. Prostějovské hanácké slavnosti konané u příležitosti tradičních prostějovských hodů ve dnech 14. - 16. září 2007
XXV. Prostějovské hanácké slavnosti, konané u příležitosti tradičních prostějovských hodů ve dnech 14. - 16. září 2007, a nad kterými převzal záštitu hejtman Olomouckého kraje Ivan Kosatík a starosta města Prostějova Jan Tesař, se mimořádně vydařily.
Bohatý program, spolu s řemeslnickým jarmarkem, přilákal během tří dnů na náměstí T.G.Masaryka a do Smetanových sadů tisíce návštěvníků.
I. Hanácké nokturno, v pátek 14., potěšilo příznivce pražské hudební skupiny NEŘEŽ z Prahy.
II. Hanácké nokturno, v sobotu 15., s večerním gala představením ČERTOVINKY Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ z Brna naplnilo beze zbytku očekávání naplněného hlediště. Nádhera, brněnští přátelé.
Prostějovské náměstí se v neděli 16., od časných ranních hodin, plnilo řemeslníky z celé republiky. Krásné stylové stánky, prodejci v krojích, vůně opečených klobás, burčák a zahajovací koncert krojované dechové hudby Vřesovanky z Vřesovic předznamenával, že návštěvníci se mají na co těšit.
V dopoledním programu Jaro Hané, který provázela slovem Marie Pachtová z Vyškova, účinkovaly dětské hanácké soubory: Malá Olešnica z Doloplaz, děti ze ZUŠ V. Ambrose z Prostějova, Kláseček a Klásek z Kralic na Hané, Hanácké Prosének z Prosenice, Klebetníček z Vyškova, Sasanka ze Dzbele, dětský hanácký soubor Mánes a Valentýnek z Prostějova a Maleníček z Lipníku nad Bečvou.
Před polednem zahrála vynikající hudební skupina Shannon - Irish Music z Prahy a slovácká krojovaná dechová hudba Vlčnovjanka koncertovala s nadšením a elánem, který ke Slovácku náleží.
Hanácké slavnosti
Hanácké slavnosti
Hanácké slavnosti
Srdečné a neformální bylo přijetí hostů a zástupců souborů představiteli Olomouckého kraje a města Prostějova. Ředitelka Kulturního klubu Duha Alice Gregušová předala náměstkyni hejtmana Olomouckého kraje Dr. Chalánkové, starostovi města Prostějova Ing Tesařovi, místostarostům p. Pišťákovi, Ing. Drmolovi a Mgr. Mačákovi, předsedovi FOS ČR Zdeňkovi Pernicovi perníková srdce (s láskou upekla a nazdobila paní Melšová z Budislavi) jako výraz poděkování za podporu folklorního dění ve městě. K setkání zahrála lidová muzika souboru Klas z Kralic na Hané a nechyběl ani tanec.
Hanácké slavnosti
Zahájení odpoledního programu dospělých národopisných souborů bylo velkolepé.
Poprvé v historii slavností přijel místostarosta města s ředitelkou pořádající organizace na náměstí v historickém kočáru, za nimi na zrekonstruovaném žebřiňáku lidová muzika Klasu.
Následovalo pokřtění publikace Ludmily Mátlové - Uhrové Lidové tance a taneční hry z Hané, díl III. - Prostějovsko a Vyškovsko.
Hanácké slavnosti
Komponovaný pořad dospělých národopisných souborů Či só hode .... uvedl na scéně Mánes z Prostějova, Trnku z Vyškova, Hanou z Přerova, Klas z Kralic na Hané, Seniory ze Šumperka a jako host programu vystoupil folklorní soubora Folkmarčanka z Velkého Folkmara z Východního Slovenska. V programu zazpíval Tadeáš Hoza z Hulína, bronzový zpěváček z celostátní soutěže dětských zpěváků a držitel Ceny starosty lázeňského města Velké Losiny. Jednotlivá vystoupení uváděla paní Pachtová z Vyškova.
Hanácké slavnosti
Ke slavnostem již několikátý rok patří program ve Smetanových sadech. Tři promenádní koncerty v podání dechové hudby Krumsíňanky, dechového orchestru ZUŠ Vladimíra Ambrose z Prostějova a Dechového orchestru mladých ZUŠ Němčice nad Hanou, projížďky historickým kočárem, výstava šlechtických historických kočárů a jejich vybavení - to již patří ke koloritu slavností v městském parku. A letos novinka - poprvé byl v sadech vystaven historický žebřiňák s ukázkou přepřažení koní.
Hanácké slavnosti
Závěr XXV. Prostějovských hanáckých slavností náležel opět hostům. Orchester zlaté husle a sólisté souboru písní a tanců Lúčnica z Bratislavy strhli svým bravurním vystoupením zaplněné hlediště. Krásná tečka za slunnou nedělí!
..... Tisíce spokojených návštěvníků, zapadající slunce za věží prostějovské radnice, slova poděkování na rozloučenou s novými přáteli. A také příslib, že se při XXVI. Prostějovských hanáckých slavnostech zase sejdeme.
Děkujeme všem, kteří k letošnímu čtvrtstoletí Prostějovských hanáckých slavností přispěli:
Olomouckému kraji, Městu Prostějov, Folklornímu sdružení ČR Praha, Hanáckému folklornímu sdružení, všem účinkujícím, lidovým řemeslníkům a týmu technického zajištění.
Za pořadatele festivalu s osobním přáním "za rok nashledanou" Alice Gregušová, ředitelka festivalu a ředitelka Duhy - Kulturního klubu u hradeb v Prostějově.

V Prostějově dne 27. září 2007, Alice Gregušová, alice.gregusova@klubduha.cz

Hanácké slavnosti

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Hanácké slavnosti
Zveřejněno 28.09.2007 v 21:37 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA